Książka obok której trudno przejść obojętnie

Historia nakreślona przez Jaya Ashera zyskała rozgłos między innymi za sprawę nakręconego na jej podstawie serialu ,,13 powodów”. Jednak już wcześniej książka ta odbiła się szerokim echem w świecie wydawniczym. Zasadniczy wpływ miała na to poruszona przez autora tematyka, a mianowicie samobójstwa nastolatków. Choć jest to jeden z coraz poważniejszych problemów społecznych, a takie książki pozwalają lepiej go poznać, bynajmniej nie ułatwia to czytelnikowi zadania. Wręcz przeciwnie, wymaga od niego sporej odwagi oraz wykorzystania znacznych pokładów emocji. Obok historii Hannah Baker nie sposób przejść obojętnie.

Odpowiedź na pytanie ,,Dlaczego”?

Hannah Baker popełniła samobójstwo. O tym czytelnik dowiaduje się już na początku powieści 13 powodów. Aby poznać motywy bohaterki, trzeba jednak czytać dalej. Tytułowe powody to ludzie, którzy przyczynili się do odebrania sobie życia przez Hannah. Dziewczyna jeszcze przed śmiercią nagrała 13 kaset, z których każda poświęcona jest innej osobie. Głównym bohaterem książki jest przyjaciel Hannah, Clay. To on słucha nagrań i to za nim podąża czytelnik. Śmierć przyjaciółki bardzo nim wstrząsnęła, dzięki otrzymanej paczce może lepiej zrozumieć to, co się stało. Pojąć czyn przyjaciółki na tyle, na ile może to zrobić ktoś bliski samobójcy.

Trudna tematyka

Samobójstwo to jeden z najtrudniejszych tematów. Dotyka nie tylko najbliższą rodzinę, ale wszystkich, którzy zetknęli się z daną osobą. Choć ludzie odbierali sobie życie od niepamiętnych czasów, to jednak motyw samobójstwa nie jest często poruszany w debacie publicznej. Dzięki takim książkom, jak 13 powodów Jaya Ashera mówi się o nim częściej. Niektórzy mogą zarzucić tej historii promowanie złych wzorców. Jednak zamysł autora był zapewne zupełnie inny. Chodziło o uświadomienie czytelników, zwrócenie ich uwagi na to, co dzieje się dookoła nich. Historie takie jak ta pokazują rozpacz ludzi, którzy nie mogą już nic zrobić dla kochanej osoby. Poznając je, człowiek staje się bardziej czujny. Zwraca większą uwagę na to, co robią ludzie z jego otoczenia. Być może zmieni też własne postępowanie. Poruszanie trudnych, wymagających tematów powinno być jednym z ważniejszych zadań literatury, ponieważ:

  • skłania do refleksji,
  • oswaja problem,
  • wpisuje się w poszukiwanie rozwiązań.

Czytając o tym, co przydarzyło się Hannah Baker, czytelnik może dojść do wniosku, że bohaterka miała wybór. Mogła postąpić inaczej. Jednocześnie Jay Asher stworzył tak wiarygodną postać, że nietrudno pojąć obezwładniający ból tej dziewczyny. Cierpienie uniemożliwiło jej dostrzeżenie nadziei, ostatecznie popychając do odebrania sobie życia. 

Categories: Blog

Tags: , ,