Lektury XXI wieku

Debata na temat listy lektur szkolnych trwa od lat. Mimo coraz częstszych głosów opowiadających się za unowocześnieniem tego zestawienia, wciąż dominują w nim tak zwane klasyki. Książki, które przed laty czytali rodzice i dziadkowie współczesnych uczniów. Mają pokazywać młodym ludziom, czym jest wartościowa lektura i proza naprawdę wzbogacająca życia. A to, że bohaterowie tych opowieści nie mają niczego wspólnego z dzisiejszą młodzieżą, nie powinno mieć znaczenia. Czy aby na pewno?

Zrozumieć narodowych wieszczów

Z każdym rokiem czytelnictwo w Polsce ma się coraz gorzej. Niestety dotyczy to także młodego pokolenia, które po książki sięga znacznie rzadziej niż kiedyś. Dzieci i młodzież mają bowiem wiele ciekawszych alternatyw, jak gry komputerowe i mnóstwo internetowych atrakcji. Dawniej było tak, że młodzież musiała czytać, by poradzić sobie w szkole. Dzisiaj wystarczy obejrzeć film. A może jednak nie wystarczy? Jeżeli ktoś nie czyta, to będzie miał ogromne problemy z pisaniem, kreatywnością czy wyobraźnią. A one przydają się także w życiu współczesnego człowieka. Podobnie jak umiejętność czytania ze zrozumieniem. Trudno się dziwić, że dzisiejszy uczeń nie rozumie, o czym są takie książki, jak Pan Tadeusz, nie mówiąc już o Dziadach. Język, w jakim je napisano zupełnie nie przystaje do współczesnego. A dzieci czytające i tak niewiele, nie mają szans zrozumienia historii pisanej wierszem. Współczesna szkoła musi się zatem zmienić. Nie trzeba od razu wyrzucać wszystkich klasyków z listy lektur, ale młodzież z pewnością skorzystałaby na:

  • czytaniu dawnej polskiej literatury z nauczycielem, który na bieżąco wyjaśni wszelkie wątpliwości,
  • uzupełnieniu listy lektur książkami nieco bardziej aktualnymi, chodzi przecież o to, by zachęcić dzieci do czytania.

Wartość czytania

Czytanie to czynność, wnosząca do życia wiele dobrego. Można dzięki niemu poznawać świat, uczyć się tolerancji, wzbogacać słownictwo i poszerzać wyobraźnię. Mniej ważne jest, co się czyta. Kluczowe, by w ogóle sięgać po lekturę. Widać to na przykładzie najmłodszych członków społeczeństwa, którzy na hasło lektura od razu mają ochotę uciekać. Restrykcyjne przywiązanie do klasyków polskiej literatury zniechęca współczesną młodzież. I będzie tylko gorzej, dlatego warto byłoby zająć się wypracowaniem jakiegoś kompromisu. Celem nadrzędnym pozostaje przecież rozwój intelektualny oraz emocjonalny współczesnej młodzieży. Czytelnictwo bardzo w tym zadaniu pomaga. Warto je zatem promować, a także wprowadzać zmiany, dzięki którym nie stanie się reliktem przyszłości. Nie będzie ona różowa, jeżeli większość wiedzy o świecie młodzi ludzie będą czerpać z sieci.

Categories: Książki

Tags: ,